Atrakcje

Niepołomice:

Zamek Królewski w Niepołomicach ul. Zamkowa 2  Z połowy XIV wieku znajdujący się w centrum Niepołomic, nazywany jest „drugim Wawelem”. Został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego.Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich. Obecnie zamek otwarty jest dla gości i turystów. W komnatach zamkowych znajduje się Muzeum Przyrodnicze posiadające eksponaty myśliwskie i łowieckie a także wystawę zbiorów Włodzimierza Puchalskiego, Muzeum Fonografii. Na Zamku Królewskim organizowane są recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie oraz wystawy.
Staniątki Klasztor w Staniątkach:

Powstanie nazwy wsi wiąże legenda z osobą św. Wojciecha, który w 997 r. miał tędy wędrować do Krakowa i dalej do Prus, celem nawracania pogan. Tu zatrzymał swój orszak na odpoczynek czeskimi słowami: „udielamy tady staniatky”. Jest to jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Do najważniejszych dzieł sztuki w kościele należą rzeźby Madonn z XIV w., rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w. z warsztatu Wita Stwosza i obraz Matki Boskiej Bolesnej z XVI w.; klasztor posiada też bogate zbiory sprzętów liturgicznych i ksiąg oraz dokumentów w klasztornej bibliotece (w tym bulle papieskie z XIII w.) Klasztor został uszkodzony podczas działań w listopadzie 1914 – specyficzną pamiątką są pociski artyleryjskie wbite w północny mur kościoła.
Bochnia Kopalnia Soli:

Jest to najstarszy zakład przemysłowy w Europie. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Studnie solankowe w rejonie stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj. W 1981 wpisano historyczne wyrobiska do rejestru zabytków. Kopalnia przekształciła się w obiekt turystyczny i leczniczy. Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka.  Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach staje się niezwykłą podróżą.